Track Events - MEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Valery Borzov USSR | 10.14s |
Robert Taylor USA | 10.24s | Lennox Miller Jamaica | 10.33s |
200 metres | Valery Borzov USSR | 20.00s | Larry Black USA | 20.19s | Pietro Mennea Italy | 20.30s |
400 metres | Vince Matthews USA | 44.66s | Wayne Collett USA | 44.80s | Julius Sang Kenya | 44.92s |
800 metres | Dave Wottle USA | 1m 45.9s | Yevgeny Arzhanov USSR | 1m 45.9s | Mike Boit Kenya | 1m 46.0s |
1500 metres | Pekka Vasala Finland | 3m 36.3s | Kip Keino Kenya | 3m 36.8s | Rod Dixon New Zealand | 3m 37.5s |
5000 metres | Lasse Viren Finland | 13m 26.4s | Mohamed Gammoudi Tunisia | 13m 27.4s | Ian Stewart GB | 13m 27.6s |
10000 metres | Lasse Viren Finland | 27m 38.4s | Emiel Puttemans Belgium | 27m 39.6s | Miruts Yifter Ethiopia | 27m 41.0s |
Marathon (42,195 metres) | Frank Shorter USA | 2h 12m 20s | Karel Lismont Belgium | 2h 14m 32s | Mamo Wolde Ethiopia | 2h 15m 8s |
Steeplechase (3000 metres) | Kipchoge Keino Kenya | 8m 23.6s | Benjamin Jipcho Kenya | 8m 24.6s | Tapio Kantanen Finland | 8m 24.8s |
Field Events - MEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Yuriy Tarmak USSR | 2.23 m | Stefan Junge German Dem. Rep. | 2.21 m | Dwight Stones USA | 2.21 m |
Long Jump | Randy Williams USA | 8.24 m | Hans Baumgartner Germany | 8.18 m | Arnie Robinson USA | 8.03 m |
Pole Vault | Wolfgang Nordwig German Dem. Rep. | 5.50 m | Bob Seagren USA | 5.40 m | Jan Johnson USA | 5.35 m |
Shot | Wladyslaw Komar Poland | 21.18 m | George Woods USA | 21.17 m | Helmut Briesernick German Dem. Rep. | 21.14 m |
Discus | Ludwig Danek Czechoslovakia | 64.40 m | Jay Silvester USA | 63.50 m | Ricky Bruch Sweden | 63.40 m |
Javelin | Klaus Wolfermann Germany | 90.48 m | Janis Lusis USSR | 90.46 m | Bill Schmidt USA | 84.42 m |
Track Events - WOMEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Renate Stecher German Dem. Rep. | 11.07s |
Raelene Boyle Australia | 11.23s | Silvia Chivas Cuba | 11.24s |
200 metres | Renate Stecher German Dem. Rep. | 22.40s |
Raelene Boyle Australia | 22.45s | Irene Szewinska Poland | 22.74s |
400 metres | Monika Zehrt German Dem. Rep. | 51.08s |
Rita Wilden Germany | 51.21s | Kathy Hammond USA | 51.64s |
800 metres | Hildegard Falck Germany | 1m 58.6s |
Niole Sabaite USSR | 1m 58.7s | Gunhild Hoffmeister German Dem. Rep. | 1m 59.2s |
1500 metres | Lyudmila Bragina USSR | 4m 1.4s |
Gunhild Hoffmeister German Dem. Rep. | 4m 2.8s | Paola Cacchi Italy | 4m 2.9s |
Field Events - WOMEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Ulrike Meyfarth Germany | 1.92 m | Yordanka Blagoyeva Bulgaria | 1.88 m | Ilona Gusenbauer Austria | 1.88 m |
Long Jump | Heidemarie Rosendahl Germany | 6.78 m | Dana Yorgova Bulgaria | 6.77 m | Eva Suranova Czechoslovakia | 6.67 m |
Shot | Nadezyda Chizhova USSR | 21.03 m | Margitta Gummel German Dem. Rep. | 20.22 m | Ivanka Khristova Bulgaria | 19.35 m |
Discus | Faina Melnik USSR | 66.62 m | Argentina Menis Romania | 65.06 m | Vasilka Stoyeva Bulgaria | 64.34 m |
Javelin | Ruth Fuchs German Dem. Rep. | 63.88 m | Jacqueline Todten German Dem. Rep. | 62.54 m | Kathy Schmidt USA | 59.94 m |