Track Events - MEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Allan Wells GB | 10.25s | Silvio Leonard Cuba | 10.25s | Petar Petrov Bulgaria | 10.39s |
200 metres | Pietro Mennea Italy | 20.19s | Allan Wells GB | 20.21s | Donald Quarrie Jamaica | 20.29s |
400 metres | Viktor Markin USSR | 44.60s | Richard Mitchell Australia | 44.84s | Frank Schaffer German Dem. Rep. | 44.87s |
800 metres | Steve Ovett GB | 1m 45.4s | Sebastian Coe GB | 1m 45.9s | Nikolai Kirov USSR | 1m 46.0s |
1500 metres | Sebastian Coe GB | 3m 38.4s | Jurgen Straub German Dem. Rep. | 3m 38.8s | Steve Ovett GB | 3m 39.0s |
5000 metres | Miruts Yifter Ethiopia | 13m 21.0s | Suleiman Nyambui Tanzania | 13m 21.6s | Kaarlo Maaninka Finland | 13m 22.0s |
10000 metres | Miruts Yifter Ethiopia | 27m 42.7s | Kaarlo Maaninka Finland | 27m 44.3s | Mohammed Kedir Ethiopia | 27m 44.7s |
Marathon (42,195 metres) | Valdemar Cierpinski German Dem. Rep. | 2h 11m 3s | Gerard Nijboer Netherlands | 2h 11m 20s | Setymkul Dzhumanazarov USSR | 2h 11m 35s |
Steeplechase (3000 metres) | Bronislaw Malinowski Poland | 8m 9.7s | Filbert Bayi Tanzania | 8m 12.5s | Eshetu Tura Ethiopia | 8m 13.6s |
Field Events - MEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Gerd Wessig German Dem. Rep. | 2.36 m | Jacek Wszola Poland | 2.31 m | Jorg Freimuth German Dem. Rep. | 2.31 m |
Long Jump | Lutz Dombrowski German Dem. Rep. | 8.54 m | Frank Paschek German Dem. Rep. | 8.21 m | Valery Podluzhnyi USSR | 8.18 m |
Pole Vault | Wladyslaw Kozakiewicz Poland | 5.78 m | Konstantin Volkov USSR | 5.65 m | Tadeusz Slursarski Poland | 5.65 m |
Shot | Vladimir Kiselyev USSR | 21.35 m | Aleksandr Baryshnikov USSR | 21.08 m | Udo Beyer German Dem. Rep. | 21.06 m |
Discus | Imrich Bugar Czechoslovakia | 65.08 m | Viktor Rashchupkin USSR | 64.78 m | Luis Delis Cuba | 64.20 m |
Javelin | Dainis Kula USSR | 91.20 m | Aleksandr Makarov German Dem. Rep. | 89.64 m | Wolfgang Hanisch German Dem. Rep. | 86.72 m |
Track Events - WOMEN |
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
100 metres | Lyudmila Kondratyeva USSR | 11.06s | Marlies Gohr German Dem. Rep. | 11.07s | Ingrid Auerswald German Dem. Rep. | 11.14s |
200 metres | Barbel Wockel German Dem. Rep. | 22.03s | Natalya Bochina USSR | 22.19s | Merlene Ottey Jamaica | 22.20s |
400 metres | Marita Kock German Dem. Rep. | 48.88s | Jarmila Kratochvilova Czechoslovakia | 49.46s | Christina Lathan German Dem. Rep. | 49.66s |
800 metres | Nadezhda Olizarenko USSR | 1m 53.5s | Olga Mineyeva USSR | 1m 54.9s | Tatyana Providokhina USSR | 1m 55.5s |
1500 metres | Tatyana Kazankina USSR | 3m 56.6s | Christiane Wartenberg German Dem. Rep. | 3m 57.8s | Nadezhda Olizarenko USSR | 3m 59.6s |
3000 metres | NOT held |
10000 metres | NOT held |
Marathon | NOT held |
Field Events - WOMEN |
| | Ht/Dist | | Ht/Dist | | Ht/Dist |
High Jump | Sara Simeoni Italy | 1.97 m | Urszula Kielan Poland | 1.94 m | Jutta Kirst German Dem. Rep. | 1.94 m |
Long Jump | Tatiana Kolpakova USSR | 7.06 m | Brigitte Wujak German Dem. Rep. | 7.04 m | Tatiana Skachko USSR | 7.01 m |
Shot | Ilona Slupianek German Dem. Rep. | 22.41 m | Svetlana Krachevskaya USSR | 21.42 m | Margitta Pufe German Dem. Rep. | 21.20 m |
Discus | Evelin Jahl German Dem. Rep. | 69.96 m | Maria Petkova Bulgaria | 67.90 m | Tatyana Lesovaya USSR | 67.40 m |
Javelin | Maria Colon Cuba | 68.40 m | Saida Gunba USSR | 67.76 m | Ute Hommola German Dem. Rep. | 66.56 m |